Forum Akordeonistów Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
ruski styl gry
Autor Wiadomość
P.E.T.R.O.V.
[Usunięty]

Wysłany: Czw 03 Gru, 2009   

widze Arek że nadal masz problem ze zrozumieniem moich wątpliwości. Zatem ujmę to w ten sposób: Jakiż to muzyczny autorytet w dziedzinie akordeonistyki zarzucił rosyjskiemu stylowi gry brak muzykalności.

Zaraz odbijesz piłeczkę i zapytasz mnie kto powiedział inaczej. Uprzedzając to podam dwa punkty:
1) TY założyłeś temat więc TY pierwszy daj argumenty na jego zasadność
2) Wydaje mi się że zdecydowana większość literatury akordeonowej powstała w Rosji, zdecydowana większość studentów również twierdzi że Rosjanie są na piedestale akordeonistyki, wzorują się na Dmitrievie, Chernikovie, Shishkinie - zatem to chyba jest konkretny argument przeciw twierdzeniu powstałemu w temacie? czy nie?

aras_ak 
Klub Forumowicza

hmmm. no mysle, ze Piotr Chołołowicz, prof. Stopa oraz jego studenci z Wiednia, oraz studenci uczacy se w Niemczech są wystarczajacym autorytetem, który pozwala mi postawić taka teze. przynajmiej dla mnie :) każdy moze miec inne zdanie :)
wiem, ze kupe literatury na cyje pochodzi z Rosji, ale nie porównujmy kompozycji do wykonawstwa :)
poza tym z tego co mi wiadomo to duz osie tam zmieniło, jedynie ta stara szkoła pozostała przy swoich wykonaniach :D mogę porównac to zjawisko do żelaznej kurtyny, której już oczywiście nie ma, ale są pozostałości w co niektórych dziedzinach :)
i jeszcze raz powtórze, nie powiedziałem, ze oni grają słabo, źle czy nie wiadomo jak odmiennie. chciałem poprostu zwrócić uwagę na swego rodzaju "nagonkę" na Ruskich, a to z tego względu, ze włąsnie grali świetnie i wszyscy sie ich bali :P :)

czy takie wyjaśnienei wystarczy ?? :D :P

doniec 
Główny Administrator Portalu

P.E.T.R.O.V. napisał/a:
wzorują się na Dmitrievie

czy Dimitriev to wzór jeśli chodzi o wykonawstwo?

P.E.T.R.O.V.
[Usunięty]

@ Doniec: dla jednych tak, dla innych nie.
@ aras: o to właśnie mi chodziło. Podałeś w końcu jakieś konkrety.

aras_ak 
Klub Forumowicza

Wysłany: Pią 04 Gru, 2009   

P.E.T.R.O.V. napisał/a:
Doniec: dla jednych tak, dla innych nie.

też bym tak powiedział :)

P.E.T.R.O.V. napisał/a:
@ aras: o to właśnie mi chodziło. Podałeś w końcu jakieś konkrety.

to teraz moze sie ustosunkujesz do tego jakos ?? :P

P.E.T.R.O.V.
[Usunięty]

Wysłany: Pią 04 Gru, 2009   

Spoko. Piszesz o studentach uczących się w Niemczech i w Wiedniu - że krytykują rosyjski styl gry. Owszem, mają do tego prawo. Ale tak samo nasi polscy studenci, którzy wręcz przeciwnie traktują rosyjski styl gry - czyli nie zgadzają się z opinią jakoby był on pozbawiony emocji (bo o to tutaj chodzi chyba) nie odbiegają kompetencjami od zagranicznych, więc myślę że teza którą postawiłeś jest tylko i wyłącznie kwestią gustu, a nie generalną tendencją.

aras_ak 
Klub Forumowicza

Wysłany: Nie 06 Gru, 2009   

bo bliższy im jest ten styl, myśle,ze dlatego. chociaz gust tez ma tu wiele do powiedzenia na pewno :D tylko zauwaz, ze bedziesz miał taki gust na jaki Cie profesor nauczy :D

P.E.T.R.O.V.
[Usunięty]

aras_ak napisał/a:
tylko zauwaz, ze bedziesz miał taki gust na jaki Cie profesor nauczy :D

bzdura totalna.

icy 
Ekspert ds. Kompozycji/Nut

aras_ak napisał/a:
tylko zauwaz, ze bedziesz miał taki gust na jaki Cie profesor nauczy :D

Raczej nie

Ryszard 
Redaktor Portalu
Redaktor Portalu

haha, nie wiem od kiedy profesor uczy gustu.

aras_ak 
Klub Forumowicza

Wysłany: Pon 07 Gru, 2009   

jasne, ze tak! może źle sie poprostu wyraziłem. jak profesor bedzie kazał Ci grać cicho, bo powie, ze tak sie gra i tak jest prawidłowo i ładnie, a ktos bedzie łupał głośno to co?? przyzwyczajony po kilku latach nauki takiego grania powiesz o jaaaaa, ale on zajefajnie gra?? guzik prawda. głupi przykład, ale tak jest.

P.E.T.R.O.V.
[Usunięty]

Wysłany: Pon 07 Gru, 2009   

Tak, głupi przykład bo nie do końca prawdziwy. Jeżeli profesor nie powie dlaczego masz grać cicho i dlaczego się tak gra to współczuję profesora. Poza tym takie przykłady odnoszą się do muzyki dawnej bardziej, bo w muzyce współczesnej takie rygory już się zacierają i gwarantuję Ci że najwięcej zależy od Ciebie - tylko musisz mieć jakiś pomysł, koncept, dlaczego grasz tak a nie inaczej. Bo jeżeli w tym i w tym takcie chcesz zagrać ff chociaż w nutach jest pp, a jako powód dasz "bo tak mi sie podoba" no to niestety ale tutaj nic fajnego nie zagrasz. Poza tym ktoś kto słyszy Cie z zewnątrz słyszy dany utwór inaczej niż Ty jako grający więc warto posłuchać czasem i zagrać cicho mimo że Tobie podoba się głośno.

Tylko co to ma wspólnego z tematem? Jest osobn do takich rozważań - o interpretacji - i tam Cie zapraszam do dyskusji na ten temat jesli chcesz.

aras_ak 
Klub Forumowicza

Wysłany: Wto 08 Gru, 2009   

no ja odpowiedziałem poprostu na Twoj post, bo sprowadziłeś jak zwykle wszystko do kwestii gustu, dlatego moze i zeszło to na off topa :)

P.E.T.R.O.V.
[Usunięty]

Dlaczego "ja zwykle"? A może nie masz kontrargumentów? Faktem jest jednak, że temat ten typowo jest rzeczą gustu jednostki - bo generalizowanie że zachód krytykuje rosyjską szkołę jest conajmniej błędne i chyba się ze mną zgodzisz. To tak samo jak powiedzieć że angielska szkoła gry w piłkę nożną krytykuje brazylijską szkołę, że tylko efekciarska, bo np autorytet w postaci sir Fergusona tak powiedział. No ale tak się jakoś składa że w opinii większości brazylijska szkoła jest najczęściej niedoścignionym wzorem. Więc raczej mowa by byla o guście i subiektywnej opinii /sir Fergusona a nie zdanie całego światka angielskiej piłki, czyż nie?

aras_ak 
Klub Forumowicza

P.E.T.R.O.V. napisał/a:
Dlaczego "ja zwykle"? A może nie masz kontrargumentów?

bo tym sie czesto konczy nasza dyskusja :P a do czego mam mieć kontrargumenty?? do stwierdzenia, ze to rzecz gustu?? to jest zwykłe swierdzenia, a nie żaden argument.

no trafne jest to porównanie, nie mogę powiedzieć. ale w dalszym ciągu uważam ze gust jest uzależniony od otoczenia i nauczania. posiedziałbyś trochę na zachodzie to mogę sie założyc, ze przekonałbyś sie do takiej szkoły i uznawał ruską za złą, n o iodwrotnie.
można powiedziec, ze punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, ale trzeba zauważyc pewne rzeczy. najbardziej prestiżowe uczelnie muzyczne to jednak nie Rosja, a Finlandia, Austria, Niemcy,a tam daleko do szkolenia w stylu rosyjskim :)

Odpowiedz do tematu